Jak przebiega wizyta osteopatyczna w gabinecie Surya?
Podczas pierwszej wizyty zadam Ci wiele pytań dotyczących objawów bólu lub urazu, z którym przychodzisz. Zapytam również o inne problemy powodujące dyskomfort i choroby. Dlatego warto sobie przed wizytą przypomnieć historię Twojej obecnej dolegliwości, jak również przebyte wypadki komunikacyjne, operacje, inne, pozornie niezwiązane z Twoim obecnym problemem, choroby. Ważne są informacje dotyczące chorób kardiologicznych, oddechowych, uroginekologicznych, neurologicznych, stomatologicznych, zaburzenia hormonalne i inne.
Przygotuj również badania RTG, USG, MRI lub TK, jeśli je posiadasz. Podczas wizyty mogą się okazać pomocne również badania laboratoryjne.
W gabinecie wykonam również testy kliniczne, które pomogą postawić diagnozę. W ten sposób będę miała kompleksowy obraz Twoich dolegliwości, który pomoże zdiagnozować problem, dzięki czemu na pierwszej wizycie dowiesz się jaka jest przyczyna Twoich dolegliwości, oraz jak długo, w przybliżeniu, będzie trwać proces powrotu do zdrowia.
Jeśli jest taka potrzeba, pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące stylu życia, dietetyczne lub suplementacyjne. A jeśli widzę niepokojące objawy, odsyłam pacjenta do innego specjalisty do dalszej diagnostyki.
Warto wiedzieć, że osteopatyczna praca z ciałem dotyczy nie tylko narządu ruchu, czyli mięśni, ścięgien, więzadeł i powięzi, ale również pracy z narządami wewnętrznymi oraz twarzoczaszką.
W czasie wizyty dobieram odpowiednie dla każdej osoby metody pracy. Moim celem jest znalezienie przyczyny bólu, która często znajduje się daleko od miejsca, w którym prezentują się objawy, dlatego działania terapeutyczne dotyczą całego ciała, również połączeń powięziowych narządów wewnętrznych, twarzoczaszki, układu krwionośnego i nerwowego. Dzięki temu osteopatia wspiera regulację i samouzdrawianie całego organizmu.
Z mojego doświadczenia wynika, że w wielu wypadkach, najskuteczniejszym sposobem leczenia jest leczenie interdyscyplinarne obejmujące osteopatę, lekarza specjalistę, dietetyka, psychoterapeutę lub psychiatrę. W ten sposób pacjent otrzymuje kompleksową opiekę, co zwiększa szansę powrotu do zdrowia.
Wskazania do leczenia osteopatycznego
Dzięki holistycznemu spojrzeniu na organizm człowieka obecnie osteopatia nazywana jest medycyną XXI wieku. Metoda ta może stanowić terapię wspomagającą główne leczenie medyczne, jak również być główną terapią. Często jest nieinwazyjną alternatywą dla leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Poza eliminacją bólu przynosi ona poprawę jakości życia u pacjentów, zarówno w przypadku chorób ostrych jak i przewlekłych. Wskazaniami do leczenia osteopatycznego są między innymi:
- bóle kręgosłupa, stany ostre lub przewlekłe
- dyskopatia o różnym nasileniu
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów obwodowych
- urazy ortopedyczne stawów i mieśni
- bóle i zawroty głowy
- migreny
- przewlekłe zmęczenie, fibromialgia, tężyczka utajona, początkowe stadium choroby parkinsona,
- nawracające zapalenia i bóle zatok
- bruksizm i inne dolegliwości w obrębie twarzoczaszki
- szum w uszach
- jako terapia wspomagająca w przypadku ADHD, Aspergera, epilepsji, choroby Parkinsona.
- napięcia i bóle mięśniowo- powięziowe, bóle stawów
- zaburzenia snu
- choroby układu oddechowego, w tym astma
- obrzęki naczyniowe i limfatyczne
- schorzenia układu pokarmowego (refluks, zgaga, zaburzenia żołądkowe, zespół jelita drażliwego, zaparcia, biegunki, wzdęcia)
- choroby reumatyczne i układowe
- stany przed- i pooperacyjne