Fizjoterapia ginekologiczna

 

Fizjoterapia uroginekologiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet z zaburzeniami pracy mięśni dna miednicy oraz tkanki łącznej, co może być przyczyną bolesnych miesiączek, nietrzymania moczu, opadania narządów oraz innych zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej. Obejmuje ona diagostykę i badanie funcjonalne miednicy mniejszej od zewnątrz, jak również badanie per vaginam, które ma na celu określenie zmian chorobowych oraz zaburzeń mieśniowo – powięziowych w obrębie miednicy i wszystkich tkanek, które mają wpływ na jej funkcje. 

Fizjoterapia uroginekologiczna obemuje:

BOLESNE MIESIĄCZKI – PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)

Nie jest prawdą, że kobiety są skazane na bolesne miesiączki i comiesięczne wahania nastrojów. Intensywność bólu miesięczkowego w dużej mierze jest zależna od napięć mieśni i więzadeł w obrębie twojej miednicy, kręgosłupa, kości krzyżowej oraz przepony. Dlatego terapia oddechowa oraz praca osteopatycznaędziemy pracować  na mięśniach dna miednicy może w znacznym stopniu obniżyć poziom bólu podczas miesiączki. Jak zawsze, dobre efekty terapii zależą od zaangażowania pacjentki, która dostaje wskazówki do samodzielnej pracy w domu. Pomocna również będzie właściwa dieta, suplementacja, regulacja hormonalna, ćwiczenia relaksacyjne, a także praca z psychoterapetą. 

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU

NIetrzymanie moczu dotyka prawie 30 % kobiet w naszy kraju. Jest to problem dosyć wstydliwy dlatego kobiety te zwlekają tak długo jak mogą zanim udadzą się do lekarza po pomoc. Lekarz najczęściej kieruje pacjentki z nietrzymaniem moczu na operację. Jest to mocno inwazyjna metoda leczenia tego schorzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę różne przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu takie, jak: hipernapięcie lub wiotkość mieśni dna miednicy, uszkodzenie mechaiczne tkanki łącznej czyli powięzi lub więzadeł, hipermobilność cewki moczowej lub opadanie narządów, zrozumiemy, że są różne metody leczenia tego zaburzenia. Jeśli problem dotyczy zbyt wysokiego lub zbyt niskiego napięcia mięśni dna miednicy będziemy pracować nad ich relaksacją lub wzmacnianiem, jeśli to opadanie narządów lub hipermobilna cewka skuteczną pomocą może okazać się pessar, tampon CONTAM, czasami konieczna jest operacja. Niezbędna może okazać się równiez estrogenizacja i dobre odżywienie błony śluzowej pochwy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w treningu mieśni dna miednicy, opracowaniu punktów spustowych, relaksacji tych mieśni, jak również w doborze odpowiediego pessara lub tamponu. 

OPIEKĘ PRENATALNĄ

Czas oczekiwania na narodzenie dziecka to jedno z piękniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Często jednak, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży radość przyćmiewa ból i dyskomfort fizyczny. Dzieje się tak ponieważ ciąża prowadzi do szeregu zmian anatomicznych i czynnościowych w organizmie kobiety. Dotyczą one min. aparatu mięśniowo-więzadłowego, szczególnie zmian w okolicy lędźwiowo-krzyżowej wynikających ze zmiękczenia struktur włóknistych oraz zmniejszenia elastyczności więzadeł międzykręgowych. Jest to spowodowane osłabieniem mięśni brzucha, w wyniku czego powiększa się lordoza lędźwiowa i zachodzi przodopochylenie miednicy wraz z kompensacyjnym odchyleniem górnej części tułowia. Skutkuje to wzmożonym napięciem mięśni krótkich odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa a w efekcie bólem miejscowym lub promieniującym, jedno- lub obustronnym, często promieniującym na pośladki. Na zmiany przeciążeniowe narażone są w tym okresie również barki, kark, co może powodować promieniowanie bólu na kończyny górne, a także kończyny dolne, szczególnie okolice stawu skokowego i stóp, gdzie często pojawia się opuchlizna lub uczucie ciężkości.

Dużą pomoc w powyższych dolegliwościach może przynieść właściwie wykonany masaż oraz inne techniki manulane używane w osteopatii uroginekologicznej. Masaż prenatalny charakteryzuje się stosowaniem delikatnych technik, ale także specyficznymi pozycjami ułożeniowymi, które mają na celu zapewnienie kobiecie i dziecku odpowiedniej stabilizacji ciała, właściwej pracy układu oddechowego i krążenia oraz maksymalnej wygody i komfortu. Właściwie wykonany masaż nie tylko nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka (w Europie i Ameryce, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie istnieje ryzyko powikłań, zabieg ten jest powszechnie polecany) ale może przynieść dużą ulgę w bólach mięśniowo-stawowych, wspomóc właściwe odżywienie mięśni oraz tkanki podskórnej, co przyczyni się do zdrowego wyglądu skóry i zapobiegnie utracie jej elastyczności oraz wspomoże krążenie krwi i limfy, dzięki czemu unikniemy zastojów i obrzęków. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie leczone problemy układu mięśniowo-ruchowego mogą się pogłębiać i skutkować dolegliwościami bólowymi jeszcze długo po porodzie.

Masaż prenatalney, ćwiczenia oddechowe oraz odpowiednia aktywność fizyczna może sprawić, że poród stanie się pięknym i niezponianym przeżyciem dla matki i jej dziecka.  

OKRES POŁOGU

Okres po porodzie to czas wytężonej pracy dla matki. Opieka nad nowo narodzoną istotką jakkolwiek jest wspaniałym doświadczeniem, może też być źródłem stresu oraz przemęczenia. W tym czasie może pojawić się ból i parestezje kończyn górnych, sztywność szyi i barków, bóle głowy, które mogą być wynikiem noszenia dziecka na rękach, karmienia i innych czynności związanych z opieką nad dzieckiem. Warto również zbadać kondycję mięśni dna miednicy, blizny po nacięciu, szczególnie jeśli występuje ból pachwiny, kręgosłupa lędźwiowego, warg sromowych, bioder, jak również ocenić bliznę po cesarskim cięciu, jeśli miała miejsce operacja. Jeśli karmienie dziecka sprawia dyskomfort i jest bolesne również pomocna może być wizyta u osteopaty. Dobre samopoczucie młodej mamy jest ważne nie tylko ze względu na jej zdrowie ale również dla zdrowia dziecka.  

OBNIŻENIE NARZĄDÓW

– przygotowanie do operacji uroginekologicznej oraz rehabilitacja pooperacyjna

– postępowanie lecznicze w przypadku bólu kości guzicznej (coccygodynia)

– postępowanie w przypadku pochwicy, wulwodynii i innych zaburzeń

Rehabilitacja uroginekologiczna