Łokieć tenisisty/golfisty

 

Bolesne zmiany w krótkich i długich prostownikach promieniowych nadgarstka znane są pod nazwą łokcia tenisisty, chociaż tylko 5% pacjentów z tym schorzeniem systematycznie gra w tenisa. Zapalenie przyczepów po stronie bocznej stawu łokciowego wywołują najczęściej długotrwałe, powtarzające się ruchy wyprostu nadgarstka. Uciążliwy, czasami ostry, „strzelający” ból sugeruje przewlekłe naciągnięcie struktur łączących powierzchnie stawowe łokcia spowodowane powtarzającymi się naciągnięciami podczas codziennych czynności.

Pełen wyprost nadgarstka przy wyprostowanym stawie łokciowym wywołuje ostry ból, który moze pojawiać się również podczas noszenia ciężkich toreb a nawet podczas codziennej toalety. 

Ból zginaczy nadgarstka, po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego sugeruje zespół łokcia golfisty.

Zanim zdecydujemy się się na iniekcję ze sterydów warto podjąć próbę leczenia zachowawczego. Skutecznym sposobem leczenia zarówno łokcia golfizty jak i tenisisty jest masaż poprzeczny wykonywany zależnie od tego czy zapalenie ma charakter ostry czy przewlekły co drugi dzien od 5 do 20 min. Warto również sprawdzić kondycje mięśni prostowników/ zginaczy nadgarstka i palców, bowiem tendopatia przyczepów mięśni często wiąże się z przeciążeniem, zmienioną trofiką i niedożywieniem całych grup mięśniowych. Po ustapieniu bólu wprowadzamy ćwiczenia mające na celu odżywić oraz wzmocnić mięsnie przedramienia.

Po urazach ortopedycznych