URAZY STAWU SKOKOWEGO
Najczęściej spotykanym urazem w obrębie tej okolicy jest uraz inwersyjny do którego dochodzi podczas zwichnięcia stawu w kierunku wyprostu i rotacji wewnętrznej (zwichnięcie w kierunku krawędzi zewnętrznej stopy). To aż 95% skręceń w stawie skokowym. Tego typu uraz często spotyka się u biegaczy i innych osób aktywnie uprawiających sport, chociaż może również być następstwem podwichnięcia stopy podczas zeskoku lub spaceru po nierównym terenie.
Jego efektem jest nadciągnięcie torebki stawowej lub naderwanie więzadeł stabilizujących staw skokowy co powoduje ostry ból oraz obrzęk od strony kostki zewnętrznej.
Pierwszą pomocą w tym wypadku będą okłady z lodu czyli krioterapia aby zapobiec powstania krwiaka i obrzęku oraz unieruchomienie stawu za pomocą ortezy stabilizacyjnej, która ma na celu chronić struktury stawu przed kolejnymi urazami. Można stosować również żele schładzające oraz przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.
Konieczność wizyty u ortopedy zależy od stopnia urazu. Jeśli ból nie zmniejsza się w ciągu kilku dni od urazu oraz wystąpił duży obrzęk lub krwiak, a stopa jest niestabilna należy zasięgnąć porady lekarza i być może konieczne będzie dłuższe unieruchomienie stawu.
Jeśli powyższe objawy nie występują a ból nieco zmniejszy wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty, który zlokalizuje dokładnie uszkodzone tkanki i zastosuje masaż poprzeczny aby zapobiec tworzeniu się blizn i zrostów. Należy również staw skokowy pod kątem niestabilności i wzmocnić odpowiednie struktury ćwiczeniami żeby w przyszłości zapobiec podobnym wypadkom.