Zapalenie stożka rotatorów
W skład tak zwanego stożka rotatorów wchodzą mięśnie, których funkcją jest wykonywanie rotacji wewnętrznej lub zewnętrznej w stawie ramiennym. Są to: miesień podłopatkowy (przywodzi i obraca do wewnątrz ramię), miesień nadgrzebieniowy (odwodzenie w st. ramiennym do 30 st oraz rotacja wewnętrzna przy opuszczonej kończynie i rotacja zewnętrzna kończyny odwiedzionej powyżej 90 st. ), mięsień podgrzebieniowy(odwodzi, zgina i odwraca na zewnątrz ramię) oraz obły mniejszy (odwraca ramię na zewnątrz). Wspólną funkcją tych mięśni jest stabilizacja stawu ramiennego oraz centrowanie głowy kości ramiennej w stawie.
Objawy uszkodzenia stożka rotatorów obejmują ból barku, najczęściej w okolicy mięśnia naramiennego, czasami promieniujący w dół do przedramienia. Ból najczęściej pojawia się w czasie odwodzenia kończyny oraz podczas snu, szczególnie na zajętej chorobowo stronie. Choroba najczęściej dotyka osoby młode, aktywne sportowo których objawy rozwijają się szybko i są najczęściej wynikiem urazu lub przeciążenia ścięgien (tendinitis) lub starsze osoby, u których występuje przewlekły proces zapalny (tendinoza) w wyniku zmian degeneracyjnych tkanek.
Po dokładnym zlokalizowaniu uszkodzenia stosujemy masaż poprzeczny zmienionych zapalnie ścięgien oraz ćwiczenia kolagenowe oraz poprawiające biomechanikę stawu i kineziotaping.
W przypadku ostrego bólu konieczne może być unieruchomienie stawu w temblaku, stosowanie krioterapii i środków przeciwbólowych/przeciwzapalnych.