SZUMY USZNE

 

CO TO JEST SZUM USZNY?

Szum w uszach występuje wtedy, gdy w jednym lub obu uszach odczuwasz dzwonienie lub inne dźwięki. Hałas, który słyszysz, gdy masz szum w uszach, nie jest spowodowany dźwiękiem zewnętrznym, a inne osoby zwykle go nie słyszą. Może się on objawiać jako brzęczenie, bzyczenie, szmer. Natężenie dźwięku może się zmieniać w ciągu dnia. Przedłużający się tinnitus staje się czasami nie do zniesienia i może być przyczyną bezsenności, nadpobudliwości lub depresji. Szumy uszne to powszechny problem. Dotyka około 15% do 20% ludzi i jest szczególnie powszechna u osób starszych.

PRZYCZYNY

Szum w uszach jest zwykle spowodowany stanem podstawowym, takim jak utrata słuchu związana z wiekiem, uraz ucha, przebyte zapalnie ucha środkowego lub problem z układem krążenia. Inne, często spotykane przyczyny szumu usznego to: ograniczenie ruchomości w odcinku szyjnym lub kręgosłupie, uszkodzenie stawu żuchwowego, bruksizm, przewlekły stres i przeciążenie organizmu oraz nadmierne napięcie mieśniowe. Nadmiernie napięte struktury mieśniowo – powięziowe w obrębie ucha powodują niedokrwienie komórek aparatu słuchowego, a to z kolei może powodować patologiczną reakcję z ich strony, czyli dźwięki wytwarzane endogennie. Może rówież wystąpić neuralgia okolicznych struktur nerwowych.    

DLACZEGO OSTEOPATIA MOŻE POMÓC?

Celem działań osteopaty jest odnalezienie wszystkich zaangażowanych w proces chorobowych tkanek. Ich rozluźnienie oraz przywrócenie dobrego krążenia krwi i limfy w okolicy szyi, głowy, ze szczególnym uwzględnieniem stawów skroniowo – żuchwowych i okolic ucha, jak również zrównoważnie napięć stawowych w obrębie czaszki jest kluczowe dla usunięcia tej dolegliwości lub zmniejszenia ich nasilenia.  

CZAS TRWANIA DOLEGLIWOŚCI

Z mojego doświadczenia wynika, że im szybciej zareagujemy i rozpoczniemy zabiegi, w celu usunięcia tego problemu, tym szybciej pojwią się pozytywne efekty. Stany przewlekłe powodują zmiany w układzie nerwowym i są znacznie trudniejsze do usuniecia. Dzieje się tak dlatego, że według najnowszych badań: „już od pierwszego dnia trwania nagłego ubytku słuchu i ekscytacji układu nerwowego jako konsekwencji (szum uszny), nerw słuchowy zmienia ilość włókien na mniejszą o 30 %. (…) Po kilku miesiącach od trwania ubytku słuchu i szumu usznego zostaje kilka włókien co oznacza, że im dłużej zwlekamy z terapią, tym więcej włókien.” Szybka reakcja pacjenta i wczesne rozpoczęcie zabiegów znacznie przyspieszają proces zdrowienia. W przypadku wieloletniej deprywacji słuchu może się okazać, że leczenie zmniejszy dolegliwości ale nie wyeliminuje ich całkowicie. 

Bardzo często zdarza się, że w trakcie leczenia zmiany, naprzemiennie, nasilają się i słabną, aby po jakimś czasie ustąpić. Również w czasie zabiegu może nastąpić zmiana natężenia dźwięku, co jest dobrym objawem i nie należy się tego obawiać.

Rehabilitacja stomatognatyczna