Nerw błędny – odc. 2 – UCHO, GARDŁO, KRTAŃ, SZYJA

Witajcie na drugim odcinku wiedzy o nerwie błędnym i metodach jego stymulacji. Zajmiemy się uszami, szyją i gardłem, czyli strukturami, które są unerwiane przez nerw błędny bądź ze względów topograficznych wpływają na jego działanie.



Pierwszą strukturą, którą unerwia czuciowo nerw błędny, po opuszczeniu czaszki przez otwór szyjny, jest kanał zewnętrzny ucha i małżowina uszna. W filmie opowiem wam jak stymulować ten obszar, żeby wzmocnić przewodnictwo nerwowe X nerwu czaszkowego. Nerw Vagus przechodzi przez otwór szyjny w towarzystwie 2 innych, bardzo ważnych dla odżywienia mózgu, naczyń: tętnicy szyjnej wewnętrznej (arteria carotis interna), która potem przechodzi w tętnicę szyjną wspólną (arteria carotis communis) oraz żyły szyjnej wewnętrznej (venus jugulare interna). Uszkodzenie którejkolwiek z tych struktur może być przyczyną poważnych powikłań a nawet śmierci.

MASAŻ ZATOKI TĘTNIXY SZYJNEJ< STYMULACJA NERWU BŁĘDNEGO. NERW BŁĘDNY< TĘTNICA SZYJNA WSPÓLNA< ŻYŁA SZYJNA WEWNĘTRZNA – nie pokazana na zdjęciu

Naczynia te wraz z omawianym przeze mnie nerwem schodzą w dół, pod mięśniem mostkowo – obojczykowo- sutkowym i na mięśniach pochyłych aż do obojczyka, po drodze oddając gałąź gardłową (łączącą się z neuronami nerwu językowo – gardłowego ( nerw IX) oraz nerwu dodatkowego (nerw XI)) do gardła górnego, gdzie odpowiada za koordynację mięśni w trakcie przełykania oraz zamykania i otwierania górnych dróg oddechowych. Odruch wymiotny jest również związany z X nerwem czaszkowym. Następnie, schodząc w dół, nerw X oddaje dwie gałęzie do krtani: nerw krtaniowy górny a potem nerw krtaniowy wsteczny, który cofa się z rejonu klatki piersiowej do krtani właśnie.

NERW KRTANIOWy GÓRNY I NERW KRTANIOWY WSTECZNY

Nerwy te odpowiadają za ton Twojego głosu, dlatego przewlekła chrypka może wskazywać na niewłaściwe funkcjonowanie nerwu błędnego. Na jego zaburzenie może też wskazywać obecność bezdechu sennego, które wiąże się z zaburzeniem napięcia języka i podniebienia miękkiego. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego oraz wzmacniające korzeń języka, jak również fizjoterapia stomatologiczna może być pomocna w rozwiązaniu tego problemu. W tym wypadku należy również zwrócić uwagę na masę ciała bowiem otyłość jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia bezdechu sennego.
Opisane powyżej powiązania anatomiczne wskazują w jaki sposób możemy wpływać na kondycję nerwu błędnego, co pokażę wam w czasie filmu.

5 Komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Poprzedni wpis
Nerw błędny – odc 1 – ŹRÓDŁO
Następny wpis
Nerw błędny – odc 3 – SERCE, RADOŚĆ, ODDECH

Inne artykuły