Historia z gabinetu fizjoterapeuty czyli o tym w jaki sposób operacja wyrostka robaczkowego może stać się przyczyną bólu zębów…

Ból zębów kojarzy się nam raczej z wizytą u dentysty… I słusznie! A co jeśli dentysta leczy ząb a ból nie ustaje? Leczy drugi ząb i ból się nie zmienia a nawet rośnie… A potem chce leczyć trzeci, tyle tylko, że ten trzeci jest zdrowy, również w środku, co pokazuje zdjęcie i nie potrzebuje z leczenia! Jedna z naszych pacjentek zgłosiła się do nas z bólem zębów właśnie, jak również bólami głowy i szumem w uchu prawym o zmiennym nasileniu. Po dwóch latach regularnych wizyt u stomatologów oraz po wykonaniu badań neurologicznych, które nie wykazały żadnych zmian, jeden z dentystów zauważył zmiany napięciowe w stawach skroniowo – żuchwowych i zasugerował wizytę u fizjoterapeuty oraz szynę relaksacyjną.

Badanie stawu skroniowo – żuchwowego wykazało ograniczenie mobilności stawu po przeciwnej stronie niż występujące objawy bólu zębów, co nie jest zaskaujące bowiem często się zdarza, że strona objawowa jest stroną hipermobilną. Niemniej jednak badanie palpacyjne mięśni głowy i szyi wg Festy pokazało wysoką nadaktywność prawie wszystkich punktów spustowych co pozwala potwierdzić napięciową dysfunkcje stawu.  Niektóre z punktów wskaźnikowych, szczególnie te znajdujące się na przedniej części m. żwacza jak również w okolicy jego dolnego przyczepu do kości żuchwy oraz na m. dwubrzuścowym górnym dają objawy bólu zębów. Prostowniki szyi i głowy reagują na nadmierne napięcie struktur tworzących taśmę przednią. Ramiona uniesione, prawe ramię w protrakcji, obydwa stawy obojczyka zablokowane ( około 2 lat temu wystąpiło drętwienie palców po prawej stronie, które po rehabilitacji ustąpiło. Jednakże napięcie mięśni szyi i karku wciąż utzymuje się wysoko ponad normę.) Pierwsze i drugie żebro zablokowane. Mostek sztywny… Ojoj… Dużo pracy! A jeszcze nie spojrzeliśmy na miednicę!

Tutaj odkrywamy bliznę po usunięciu wyrostka robaczkowego jak również drugą po usunięciu części jelita grubego. Od czasu operacji, która miała miejsce ponad 5 lat temu nawracają napięciowe bóle podbrzusza o charakterze nagłych skurczów czasami promieniujących w stronę pachwiny o czym dowiaduję się dopiero podczas szczegółowego, palpacyjnego badania…  Miednica zrotowana, w przednim ustawieniu po prawej stronie, co powoduje funkcjonalne zmiany w ustawieniu kręgosłupa.  Prawa pachwina twarda, sztywna, zablokowana, noga, w stawie kolanowym idzie do koślawości… Dolna część wstępnicy mało mobilna, m. illiopsoas  skrócony i sztywny. Od czego zacząć? Co robić?

Pacjentka nie może jeść swobodnie ponieważ podczas jak również po posiłku odczuwa ból zębów, jest rozstrojona wewnętrznie z powodu bólu, nie może spać… Chciałaby mieć drugie dziecko ale odłożyła z mężem decyzję o ciąży do czasu wyleczenia problemu. Decydujemy iż mimo, że wydaje się że pierwotną przyczyną problemu mogła być operacja wyrostka robaczkowego oraz powikłania dotyczące gojenia się blizn pooperacyjnych co z powodowało funkcjonalne zmiany w ustawieniu miednicy leczenie rozpoczniemy od pozbycia się najbardziej uciążliwych objawów, czyli uregulowania napięcia w obydwu stawach skroniowo – żuchwowych oraz dezaktywacji punktów spustowych w tym obszarze co też uzyskałyśmy po zaledwie kilku zabiegach. Bóle jednakże, ze zrozumiałych powodów, częściowo nawracały. Teraz mogłyśmy zejść na szyję, popracować z MOS (mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy),  mięśniami pochyłymi, osklepkami opłucnej,  odblokować częściowo obojczyk, zrotowaną ku przodowi łopatkę i kość ramienną.  Kolejne zabiegi poświęciłyśmy zmianom w miednicy po czym znowu wróciłyśmy do pracy nad stawami skroniowo- żuchwowymi żeby wejść jeszcze głębiej w tkankę i uwolnić pacjentkę od bólu i dyskomfortu podczas żucia tą stroną. W między czasie wprowadziłyśmy ćwiczenia. Mimo iż ból właściwie ustąpił, nie zakończyłyśmy jeszcze terapii. Przez wiele lat zaniedbań kompensacje sięgnęły stóp, wzorca chodu oraz wzorca oddechowego a ponieważ pacjentka jest chętna i zdeterminowana żeby odzyskać pełną sprawność i pewność, że ból nie powróci, przed nami dużo pracy! Niemniej jednak zęby nie bolą, komfort żucia i życia! rośnie!

Wydawałoby się, że w całej historii brakuje nam komponenty psychosomatycznej, a przecież staw skroniowo – żuchowy jest jednym z najbardziej podatnych na stres części ciała… Prawda to i wszystko się zgadza! Słaby kontakt z wymagającym, nieokazującym uczuć ojcem, problem z gniewem, z kontaktem z własnymi emocjami i w tym wypadku potwierdzają powyższą regułę, ale… to temat na inną opowieść… J           

3 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Poprzedni wpis
Bruksizm czyli „płacz i zgrzytanie zębów” – co może pomóc?
Następny wpis
Historia z gabinetu fizjoterapeuty, czyli o tym jak leczenie bólu łopatki może stać się przyczyną urlopu…

Inne artykuły