Nerw błędny – odc.4 – UKŁAD TRAWIENNY

Kolejnym przystankiem na drodze nerwu błędnego jest przełyk, zwieracz przełyku, którego pracę nerw błędny kontroluje oraz żołądek, dwunastnica, wątroba, jelito cienkie i grube .

Nerwy błędne lewy i prawy przebiegają przez klatkę piersiową z przodu i z tyłu przełyku po drodze oddając gałąź sercową oraz gałęzie do oskrzeli i płuc, a następnie wraz z przełykiem przechodzą przez otwór przełyku znajdujący się w przeponie na wysokości kręgu Th10, do jamy brzucha. Za unerwienie przywspółczulne układu trawiennego jest odpowiedzialny głównie nerw błędny prawy, czyli grzbietowy (leżący na tylnej ścianie przełyku), Narządy znajdujące się powyżej przepony są unerwiane przez gałąź brzuszną, chociaż do serca docierają również gałęzie grzbietowe nerwu błędnego.



Trochę wyżej, mniej więcej na wysokości kręguTh8-9 znajduje się pierwsza interesująca nas struktura: dolny zwieracz przełyku (lower esophageal sphincer – LES). Jego praca polega na zapobieganiu cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Objawia się to nadkwaśnością, zgagą lub kompleksem zmian, które nazywamy refluksem . Dzieje się tak dlatego, że wraz pokarmem dostaje się do przełyku kwas solny, zaś błona śluzowa tego organu nie jest odporna na jego działanie. Dlatego, jeśli taka sytuacja powtarza się często, przez dłuższy czas, może dojść do stanu zapalnego błony śluzowej przełyku i pojawią się nadżerki. Refluks nie jest związany ze zbyt dużym zakwaszeniem soków trawiennych żołądka ale z ich cofaniem do przełyku.

Dlatego kluczowe znaczenie ma właściwe działanie zwieracza przełyku. Jego kondycja zależy od czynników takich, jak:

1) właściwe ph żołądka, co pozwala na sekrecję hormonów żołądka i jelita cienkiego takich, jak gastryna i motylina, które oprócz funkcji trawiennych kontrolują motorykę mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz utrzymują napięcie w zwieraczu przełyku. Istotne działanie, zależne od właściwego zakwaszenia żołądka, mają także komórki okładzinowe żołądka, które wytwarzają czynnik Castle’a konieczny do produkcji wit B12.

2) dobra kondycja nerwu błędnego, który pobudza mięśnie odpowiedzialne za skurcz zwieracza

3) optymalne napięcie odnóg przepony, których włókna splatają się z LES i wzmacniają jego funkcje. Kolejna przyczyna, dla której należy ćwiczyć oddychanie przeponowe.

Jeśli chodzi o funkcje trawienne, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę spożywania posiłków. Aby trawienie przebiegało właściwie należy je spożywać w spokoju, nie spiesząc się, pozwalając sobie sycić się widokiem, zapachem i smakiem pokarmu. Już samo oglądanie i wąchanie pożywienia powoduje wydzielanie hormonu głodu – greliny w żołądku, za tym idzie cała kaskada enzymów trawiennych, poczynając od jamy ustnej, gdzie zachodzi wstępny rozkład węglowodanów. Następnie żołądek i jelito cienkie zaczyna produkować enzymy potrzebne do trawienia białka a wątroba i pęcherzyk żółciowy produkują żółć, która transportowana jest do dwunastnicy wraz z sokiem trzustkowym, przewodem żółciowym wspólnym. Dzięki temu zachodzi dalszy rozkład białek, węglowodanów i tłuszczy.

Przechodzące przez układ pokarmowy pożywienie rozciąga ściany żołądka i jelit dodatkowo drażniąc receptory uwalniające hormony, co powoduje, między innymi, produkcję kwasu solnego. Odpowiednie zakwaszenie soków trawiennych jest niezbędne do strawienia pokarmu, Kwas solny zabija również bakterie pochodzące z jedzenia chroniąc tym samym jelito cienkie przed przerostem bakteryjnym. Warto wiedzieć, że jedną z przyczyn SIBO jest długotrwałe przyjmowanie IPP – inhibitorów pompy protonowej.

Nerw błędny nadzoruje te wszystkie procesy, jak również dba o właściwe tempo przesuwania pokarmu dzięki aktywności elektrycznej mięśni gładkich układu pokarmowego nazywanej wędrującym kompleksem mioelektrycznym (migrating motor complex – MMC). Ten ruch perystaltyczny może zostać spowolniony w przypadku: niedoczynności tarczycy, dominacji estrogenowej, zaburzonej gospodarki cukrowej, SIBO, przewlekłe stosowanie sterydów, IPP, antykoncepcji hormonalnej, infekcji pasożytniczych, celiakii, przewlekłego stresu oraz zaburzeń w funkcjonowaniu nerwu błędnego.

Nerw błędny, który kontroluje szybkość przesuwania treści pokarmowej, przekazuje również, za pomocą cholecystokiny i leptyny, czyli hormonów sytości, informacje do mózgu o zakończeniu posiłku. Jeśli skurcze mięśni gładkich następują zbyt szybko nie jesteśmy w stanie dokładnie strawić i przyswoić związków odżywczych z pokarmu. Jeśli skurcze mięśni gładkich są zbyt wolne mamy problemy z zaparciami i toksyny z gnijącego w jelitach pożywienia zatruwają nas, jednocześnie informacja o nasyceniu się pokarmem może być przekazywana do mózgu z opóźnieniem i będziemy mieli problem z przejadaniem się. Jednym z warunków poprawnego trawienia jest wysypianie się i relaks podczas posiłków, bowiem w takich warunkach nerw błędny optymalizuje skurcze perystaltyczne jelit.

Kolejną częścią układu pokarmowego unerwianą przez nervus Vagus jest jelito grube, które jest częścią autostrady komunikacyjnej między jelitami i mózgiem nazwanej osią MÓZG – JELITA. Aby omówić to zagadnienie należałoby napisać osobny artykuł. Tutaj zaznaczę tylko, że dysbioza jelit wpływa na deregulację układu hormonalnego (hormony tarczycy, hormony rozrodcze), może być przyczyną cukrzycy, depresji, chorób autoimmunologicznych, podwyższenia poziomu histaminy, alergii pokarmowych i skórnych i bardzo wielu innych zaburzeń. Współwystępuje z chorobami autoimmunologicznymi i chorobami cywilizacyjnymi o charakterze przewlekłym. Ponadto zaburzenie mikrobioty jelitowej jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania chronicznych stanów zapalnych w organizmie. Dlatego zdrowa, pełną słońca i koniecznych dla naszego organizmu witamin i minerałów, przeciwzapalna dieta jest konieczna jeśli chcemy zadbać o prawidłową pracę nerwu błędnego, dobre samopoczucie i zdrowie.
Niestety rośliny uprawiane na farmach hydroponicznych oraz nawożone i opryskiwane toksycznymi dla nas nawozami, stają się niewystarczającym źródłem koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka substancji odżywczych. Dlatego, coraz częściej niezbędna staje się suplementacja i probiotykoterapia,

Zapewne wiesz jak kolosalnie ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest wątroba. Jest naszą wewnętrzną oczyszczalnią, która usuwa leki, toksyny, metale ciężkie ale też rozkłada i eliminuje nadmiar hormonów z naszego organizmu. Jest również magazynem witamin B2, B3, B6, B12, D, K, C i A oraz żelaza. Jej zła kondycja może być przyczyną zaburzenia wytwarzania hormonów tarczycy, jak również przyczyną dominacji estrogenowej, zmniejszenia poziomu testosteronu oraz podniesienia poziomu prolaktyny. Jej kondycja odgrywa dużą rolę w insulinooporności i cukrzycy. Jest magazynem glukozy w postaci glikogenu. Podczas aktywności fizycznej lub stresu, w procesie glukoneogenezy uwalnia glukozę do krwi, skąd pobierana jest przez komórki i przetwarzana w ATP, czyli w energię. Ponadto uczestniczy w produkcji soli żółciowych rozkładających tłuszcze. Wątroba stanowi zatem centrum przemian metabolicznych składników odżywczych, jak również zajmuje się neutralizacją i degradacją związków szkodliwych.

Jak pokazują badania naukowe na stan wątroby, poprzez oś jelitowo – wątrobową, czyli krążenie wrotne, ma wpływ kondycja jelita grubego. W przypadku dysbiozy bakteryjnej i stanu zapalnego jelita grubego, powstałego w wyniku rozluźnienia wiązań między komórkami nabłonka jelit (zespół cieknącego (nieszczelnego) jelita), wątroba, poprzez krążenie wrotne, jest obciążona dużą ilością bakterii i dużych cząstek, które w fizjologii pozostałyby w świetle jelita i zostałyby wydalone z kałem. Może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego wątroby. Zaburzenia osi jelitowo-wątrobowej występują w wielu chorobach wątroby, takich jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

W powyższym odcinku przedstawiłam, w skrócie, związki nerwu błędnego z procesem trawienia i jego fizjologią, zwracając szczególną uwagę na medyczne ciekawostki być może jeszcze nie wszystkim znane. na filmie postaram się omówić sposoby stymulacji funkcji nerwu dziesiątego związanych z narządami jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Poprzedni wpis
Nerw błędny – odc 3 – SERCE, RADOŚĆ, ODDECH
Następny wpis
Nerw błędny – odc. 5 – STANY ZAPALNE

Inne artykuły