Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to dość częsta i bardzo dokuczliwa dolegliwość. Wbrew nazwie tylko niewielki procent tenisistów doświadczyło tego schorzenia, częściej ten problem dotyka programistów lub osoby, które często posługują się myszką. Ból bywa naprawdę uciążliwy a do tego trudny do wyleczenia. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje o objawach i sposobach leczenia łokcia tenisisty.

Definicja

Bolesne zmiany w krótkich i długich prostownikach promieniowych nadgarstka znane są pod nazwą łokcia tenisisty, chociaż tylko 5% pacjentów z tym schorzeniem systematycznie gra w tenisa. Zapalenie przyczepów po stronie bocznej stawu łokciowego wywołują najczęściej długotrwałe, powtarzające się ruchy wyprostu nadgarstka. Uciążliwy, czasami ostry, „strzelający” ból sugeruje przewlekłe naciągnięcie struktur łączących powierzchnie stawowe łokcia spowodowane powtarzającymi się naciągnięciami podczas codziennych czynności.

Objawy

W takim przypadku wyprost nadgarstka z oporem w czasie pełnego wyprostu w łokciu jest bolesny i wywołuje ból promieniujący do tylnej powierzchni przedramienia, nadgarstka, grzbietowej powierzchni ręki. Schorzenie jest wyjątkowo nieprzyjemne. Pacjent nie może określić dokładnego momentu urazu, ale wciągu dwóch tygodni od pojawienia się pierwszego bólu rozwijają się pełne objawy. Często występują nagłe paraliżujące kłucia. Schorzenie zdarza się pomiędzy 25 do 60 rokiem życia, najczęściej w wieku 40-60 lat. Uszkodzenie może być zlokalizowane w 4 strukturach, jednakże ból najczęściej pojawia się na przyczepie do kłykcia bocznego kości ramiennej i jest łatwy do sprowokowania palpacyjnego. Najsilniej odczuwany jest podczas wyprostu w stawie łokciowym.

Leczenie

Łokieć tenisisty z zasady dobrze reaguje na zastrzyki steroidowe. Po pierwszym zastrzyku ból może być odczuwany przez kolejny dzień, w przypadku nieustąpienia wszystkich objawów zastrzyk należy powtórzyć po dwóch tygodniach.

Jednakże leczeniem z wyboru może być również masaż poprzeczy i manipulacja. W przypadku braku poprawy po zastrzyku steroidowym lub nawrót objawów poleca się leczenie masażem poprzecznym (J.H.Cyriax „Ilustrowany podręcznik medycyny ortopedycznej”) i za pomocą manipulacji Millsa.  Założeniem zabiegów manualnych powyższych struktur jest rozciągnięcie bolesnego zrostu, po to aby napięcie w zajętym chorobowo ścięgnie było równomierne. W uszkodzonej strukturze powstaje wtedy nowa, elastyczna tkanka bliznowata, co zapobiega dalszym uszkodzeniom zajętej oraz sąsiednich tkanek. Zabiegi masażu oraz manipulacji Millsa powinny być wykonywane 2 razy w tygodniu przez około miesiąc. Wspomagająco  można zastosować również ultradźwięki, krioterapię, jonoforezę lub falę uderzeniową.

Jeśli te metody zawiodą konieczna może być tendotomia, polegająca na przecięciu ścięgna w poprzek na całej jego szerokości przy nadkłykciu.

Mieszkasz w Warszawie i masz problem z bolącym łokciem? Zapraszam na masaż poprzeczny i terapię manualną do Gabinetu Surya.

  • Exercitation photo booth stumptown tote bag Banksy
  • Tempor duis single-origin coffee
  • Magnis dis parturient montes

Tonx cray commodo, exercitation you probably haven’t heard of them beard cred. Selfies iPhone Kickstarter, drinking vinegar jean shorts fixie consequat flexitarian four loko disrupt dreamcatcher beard craft beer stumptown. Paleo 90′s bitters eu, yr incididunt YOLO sapiente fingerstache.

Salvia esse nihil, flexitarian Truffaut synth art party deep v chillwave. Seitan High Life reprehenderit consectetur cupidatat kogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Następny wpis
O skuteczności fizykoterapii w leczeniu bólu kręgosłupa

Inne artykuły