Z gabinetu fizjoterapeuty czyli co ma biustonosz do złego humoru.

Drogie kobiety i kobietki, od pewnego czasu zwracam baczną uwagę na… biustonosze i chciałabym wam o tym opowiedzieć.

Czy zauważyłyście, że od kilku lat brafitterki polecają nam staniki o bardzo ciasnym, obcisłym zapięciu. Pamiętam, że kiedy sama chciałam skorzystać z takiej porady byłam bardzo zdziwiona kiedy specjalistka poleciła mi taki biustonosz i mnie do niego przekonywała pomimo, że protestowałam nie mogąc swobodnie oddychać. Nie wiem skąd się wzięło przekonanie, że biustonosz jest dopasowany kiedy przeszkadza nam oddychać?? Ale wiem, że taki biustonosz może być przyczyną wielu problemów i pozwolę sobie tutaj kilka z nich omówić:

  1. Pierwszy i bardzo ważny problem to hamowanie ruchu żeber i utrudnianie swobodnego oddechu przeponą. Aby wziąć głęboki wdech nasza klatka piersiowa a szczególnie dolne żebra muszą się otworzyć na boki. Jeśli coś je ściska, oczywiście, nie mogą tego zrobić. Oddech staje się płytki, żeby zwiększyć powierzchnię oddechową górne żebra są pociągane w górę przez mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy oraz mięśnie pochyłe. To powoduje przesunięcie głowy ku przodowi, a w konsekwencji zmiany napięciowe w barkach, karku, w szyi, bóle napięciowe głowy, jak również bruksizm. To oznacza duży dyskomfort i mnóstwo innych problemów.
  2. Za płytkim, przyspieszonym oddechem idzie umysł, który staje się rozdrażniony i niespokojny a my nie możemy znaleźć powodu ku temu jako, że rzadko świadomie zwracamy uwagę na oddech.
    Pomyśl, jak możesz być pewną siebie, zadowoloną, silną kobietą, która cieszy się swoim ciałem, biustem i kobiecością jeśli nie możesz oddychać pełną piersią? Płytki oddech to strach i zdenerwowanie bądź agresja, oddech głęboki, pewność siebie i spokój. Co brzmi lepiej?
  3. Punkty spustowe, które tworzą się na mięśniu zębatym przednim mogą dawać objawy ucisku, obręczy wokół klatki piersiowej, ostrego bólu w boku, miejscowego bądź opasującego, bólu w okolicy dolnego kąta łopatki. Przy przedłużającym się przeciążeniu tego mięśnia może pojawić się ból przy unoszeniu ręki, ja również zaburzenie biomechaniki stawu łopatkowo – żebrowego i całego kompleksu łopatkowo – ramiennego. Poza tym może pojawić się silny, opasujący ból utrudniający a czasami prawie uniemożliwiający oddychanie. Punkty spustowe na mięśniach międzyżebrowych mogą dać podobne objawy oraz ostry ból w okolicy kręgosłupa piersiowego.
  4. Następna, bardzo ważna rzecz związana z ciasnym biustonoszem to utrudnianie swobodnego przepływu krwi i  limfy w okolicach pachy i mięśni piersiowego mniejszego i piersiowego większego. Może to mieć wpływ na gromadzenie się toksyn w tych okolicach oraz, w konsekwencji, zmniejszenie jędrności biustu. należy jednak pamiętać że niewłaściwe krążenie w okolicach pachy i piersi może być przyczyną o wiele poważniejszych problemów.

To powody dla których zawsze zawracamy uwagę naszym pacjentkom na biustonosz. Niestety, obserwujemy, że bardzo często utrudnia on oddychanie. Nie możemy się spodziewać dobrych wyników w rehabilitacji jeśli klatka piersiowa jest notorycznie ściśnięta, krążenie zaburzone, mięśnie przez cały czas uciskane, oddech płytki i zaburzony.
Czy sztucznie ściśnięta klatka piersiowa i podniesiony nienaturalnie biust jest wart takiego dyskomfortu i innych poważniejszych konsekwencji?

Jeśli jednak lubicie bardzo obcisłe biustonosze zachowajcie je na specjalne okazje, a do codziennej aktywności wybierajcie biustonosze sportowe lub biustonosze ozdobne, pięknie uszyte, o szerokich ramiączkach (żeby nie traumatyzować mięśnia czworobocznego) i… luźniejsze. A najważniejsze, pamiętajcie, że dobrze odżywione mięśnie zębaty przedni i mięśnie piersiowe większy i mniejszy sprawią, że wasz biust będzie się pięknie prezentował w wygodnej, komfortowej dla was bieliźnie.   

8 Komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Poprzedni wpis
Depresja – mikroflora bakteryjna jelit cz.3
Następny wpis
Z gabinetu fizjoterapeutycznego czyli o tym jak stany lekowe i niepokój mogą polepszyć Twoją kondycję?

Inne artykuły