Rola mięśni głębokich w rehabilitacji kręgosłupa

Znany jest podział mięśni na szkieletowe, które odpowiadają za ruch i mięśnie gładkie, które wyścielają narządy wewnętrzne. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że mięśnie szkieletowe dzielą się na mięśnie powierzchowne czyli fazowe i posturalne (głębokie) które różnią się od siebie budową anatomiczną oraz funkcją.

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o mięśniach posturalnych, jako, że odgrywają one zasadniczą rolę w przypadku niespecyficznych bólów kręgosłupa. Ich funkcją jest stabilizacja kręgosłupa i utrzymywanie właściwej postawy ciała. Ze względu na ich budowę są odporne na zmęczenie a w warunkach przeciążenia reagują skróceniem, przykurczem i bólem, który może imitować ból dyskopatyczny. Odpowiadają za subtelne ruchy o małej amplitudzie, dlatego zwykłe ćwiczenia siłowe nie angażują ściśle przylegających do kręgosłupa mięśni posturalnych, a w swojej praktyce spotkałam wiele wysportowanych osób, u których ta grupa mięśni była zaskakująco słaba i niewydolna. Tymczasem badania naukowe dowodzą, iż dysfunkcja mięśni głębokich (np. mięsień wielodzielny lub lędźwiowy) może być przyczyną uporczywych bólów kręgosłupa lędźwiowego. Ból w tym odcinku o innej etiologii ( np. uszkodzenie dysku międzykręgowego) bardzo szybko staje się przyczyną przykurczu  a nawet zaniku mięśni prostowników grzbietu. W przypadku niewydolności mięśni głębokich ich funkcję stabilizacyjną kręgosłupa często przejmują mięśnie fazowe  do tego nieprzystosowane co prowadzi do dalszej eskalacji problemów.

Współczesne badania wskazują, iż przywrócenie właściwej aktywności mięśni posturalnych jest niezbędnym czynnikiem prawidłowo prowadzonej rehabilitacji, zaś pominięcie ich w indywidualnym treningu leczniczym jest błędem, który może skutkować nieskutecznością terapii.

Dla mięśni posturalnych, podobnie jak dla krążków międzykręgowych zabójczy jest brak aktywności fizycznej i długotrwałe utrzymywanie tej samej pozycji ciała przez wiele godzin (np. praca siedząca, prowadzenie samochodu, długotrwałe leżenie itd.).

W jaki sposób możemy  zadbać o kondycje mięśni posturalnych?

• Skuteczną metodą leczniczą w przypadku dysfunkcji mięśni posturalnych i bólów kręgosłupa jest masaż terapeutyczny z elementami masażu tkanek głębokich i terapii punktów spustowych, oparty o wykonane poprzednio badanie wzorców aktywizacji mięśniowej. Dowiesz się więcej na stronie: www.gabinetsurya.eu

  • Ćwiczenia mięśni posturalnych podczas codziennych aktywności np. napinanie mięśnia poprzecznego brzucha podczas mycia naczyń, chodzenia lub stania w kolejce…
  • Joga, jeśli jest prowadzona przez kompetentnego trener
  • Pilates, w którym trening mięśni głębokich odgrywa zasadniczą rolę
  • Ćwiczenia antygrawitacyjne
  • Ćwiczenia rozwijające propriocepcję

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Poprzedni wpis
Ból kręgosłupa – operacja czy rehabilitacja?
Następny wpis
Napięciowy ból pleców

Inne artykuły